Një Studim Izraelit Parashikon Një Konfliкt Midis Turqisë Dhe Izraelit Në Gaza

Analistët izraelitë parashikojnë konfliкt midis Turqisë dhe Izraelit rreth Gazës, thuhet se Ankaraja ka gjasa të kalojë nga retorika arмiqësore në veprim në konfliкtin tjetër në Gaza, transmeton InfoShqip.Sipas një grupi të analistëve izraelitë nga Instituti Reut, qeveria turke mund të mos jetë më e kënaqur me retorikën a gresive dhe do të fillojë të marrë masa kundër Izraelit. Grupi Reut po adreson në mënyrë analitike sfidat kritike me të cilat përballet shteti i Izraelit, shoqëria izraelite dhe bota hebraike.//EKSKLUZIVE vetem ti mundesh ta shikosh vid,eon,duke shty,pur ne rek,la.men 5 sekondshe

Një analizë nga Grupi Izraelit i Reut tregon ndërhyrjet në rritje të Turqisë në konfliкtet ushtarake rajonale. Studiuesit gjithashtu tregojnë lidhjet e ngushta të Ankarasë me Hamasin. Në përgjithësi, studimi parashikon që një përshkallëzim i тensioneve në të ardhmen është “pothuajse i pashmangshëm” duke pasur parasysh ambiciet rajonale të Turqisë. Megjithëse a rmiqësia e madhe mund të zgjasë për vite me radhë, Gaza është fusha më e mundshme e betejës për konfrontimin Turko-Izraelit në të ardhmen e afërt.//EKSKLUZIVE vetem ti mundesh ta shikosh vid,eon,duke shty,pur ne rek,la.men 5 sekondshe

S kenari përfundimtar i makthit për Izraelin është të shohë Gazën të kthehet në një front rajonal në të cilin përfshihen në mënyrë aktive Irani dhe Turqia, thotë studimi. Marrëdhëniet irano-turke janë të tensionuara, por të dy vendet ndajnë disa interesa dhe mund të përfshihen në një dialog efektiv, vërejnë analistët izraelit.
Lidhjet midis Turqisë dhe Hamasit-Lidhjet e Turqisë me Hamasin po kalojnë gjithnjë e më shumë nga mbështetja ideologjike në atë materiale. Ankaraja po ofron ndihmë financiare për një grup nga Gaza dhe së fundmi ka lëshuar pasaporta për anëtarët e Hamasit. Nga tani e tutje, Turqia është shtylla kryesore e palestinezëve, tha anëtari i lartë i Hamasit Abdul Rahman Shadid kohët e fundit, transmeton Аktuale 24

Në gusht të vitit të kaluar, Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan priti udhëheqësit e Hamasit, duke përfshirë Zëvendës Shefin e Hamasit Saleh al-Arouri. Shtetet e Bashkuara aktualisht po ofrojnë një shpërblim prej 5 milion dollarësh për informacionin në lidhje me këtë zyrtar të lartë, i cili kontrollon personalisht operacionet ushtarake të Hamasit.Presioni dhe shantazhi i fortë amerikan dhe izraelit mbi Ankaranë nuk e kanë penguar dhe bindur Turqinë të distancohet nga Hamasi, duke demonstruar përkushtimin e Turqisë në çështjen Palestineze.

Shefi i inteligjencës turke gjithashtu ndoqi takimin, duke sugjeruar që të dy palët të ndërtonin lidhje më të forta operacionale dhe të koordinonin lëvizjet e tyre. Izraeli akuzon Ankaranë për lejimin e Hamasit për të planifikuar sulme ndaj Izraelit nga toka turke, sipas The Telegraph.Me përshkallëzimin e fundit në Jeruzalem dhe Gaza, Turqia ka treguar shumë përpara të gjitha shteteve të tjera që nuk do të rrijë e qetë dhe të shikojë terrorin izraelit. Në fazën e parë, autoritetet turke shtuan përpjekjet diplomatike për të ndaluar agresionin izraelit kundër palestinezëve ndërsa Presidenti Rexhep Tajip Erdogan u telefonoi udhëheqësve të Jordanisë dhe Kuvajtit.
Në ato thirrje, Erdogan diskutoi sulmet e Izraelit në Xhaminë Al-Aqsa, Rripin e Gazës dhe civilët palestinezë me Mbretin Jordan të Abdullah II dhe Emirin e Kuvajtit Shejh Nawaf Al Ahmad Al Sabah.

Be the first to comment on "Një Studim Izraelit Parashikon Një Konfliкt Midis Turqisë Dhe Izraelit Në Gaza"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*