Onkologu i njohur thotë : Nëse hani këtë ushqim për vetëm 2 ditë, do ti thoni diabetit lamtumirë

Ju duhet ti kushtoni kujdes të veçantë dietës tuaj. Ekspertët thonë që duhet të hani më shumë barishte sesa mish.Nuk po themi që të bëheni vegjetarianë, por të jeni më të kujdesshëm me dietën tuaj.//EKSKLUZIVE vetem ti mundesh ta shikosh vid,eon,duke shty,pur ne rek,la.men 5 sekondshe

Të qenit vegjetarian nuk është domosdoshmërisht opsioni më i mirë për të gjithë, pasi 20% prej nesh do të sëm.uren nëse ndjekin këtë dietë. Por për një pjesë të konsiderueshme, pra 80% do të ishte mbrojtja më e mirë ndaj sëm.u.ndj.eve kro.n.ike.Një ndryshim i rëndësishëm midis dietave me bazë bimore dhe dietës perëndimore është se ata vazhdimisht dem.onst.rojnë më pak raste të ka.nc.erit.//EKSKLUZIVE vetem ti mundesh ta shikosh vid,eon,duke shty,pur ne rek,la.men 5 sekondshe

Hulumtimet e publikuara në Journal of Nutrition sugjerojnë se ne kemi nevojë për ushqime të plota nga toka, që sigurojnë antioksidantë natyralë. Është vlerësuar se 1/3 e të gjitha vde.kj.e.ve nga ka.nce.ri në Shtetet e Bashkuara mund të ishin parandaluar nëpërmjet një diete me bazë bimore.

Hulumtimi i kryer në Universitetin Loma Linda studioi 70,000 pjesëmarrës dhe gjeti raste me numër më të ulët të k.a.nce.rit tek pjesëmarrësit vegjetarianë, kunddrejt pjesëmarrësve jo-vegjetarianë. Shkaktari që mendohet se nxit ka.nce.rin është mishi.Pse baza bimore është themelore për humbje peshe:Kohët e fundit, një studim mbi humbjen e peshës zbuloi se vegjetarianët humbën peshë afër 200% më shpejt se sa grupi i kontrollit. Studimet kanë vlerësuar se mbi 22.8 milionë njerëz (10 përqind e të rriturve amerikanë) janë vegjetarianë dhe peshojnë 3-20% më pak se ngrënësit e rregullt. Për të ulur kolesterolin dhe shanset e përhapjes së së.mun.djes së diabetit, ju sugjerojmë këtë dietë dy ditore:

Proteina, 1 banane, 2 lugë gjalpë bajame-Supë me thjerrëza, sallatë me kastraveca e domateSanduic vegjetarian, sallatë me fara kungulli, mollë-Mollë, 1 filxhan lëng luleshtrydhe, 1 kastravec-Fasule të përziera dhe lakërProteina, arra dhe ju lutemi mos harroni te na ndihmoni te mirmbajme faqen vetem duke shtypur(mbi foton ose mbi videon) qe ndodhet me poshte . Faleminderit per mirkuptimin SHQIPE .

Be the first to comment on "Onkologu i njohur thotë : Nëse hani këtë ushqim për vetëm 2 ditë, do ti thoni diabetit lamtumirë"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*