Pothuajse të gjith e kemi në kuzhinen tonë/ Shtojeni këtë gjë në shampon tuaj që të ndaloni rënien e flokut

Kripa eshte shija themelore ne jeten e njeriut e cila perdoret dhe konsumohet ne gatim cdo dite ne te gjithe boten. Ne jeten e njerezve ne pergjithesi kripa eshte shume e rendesishme por shume prejt tyre nuk i din perfitimet e saj ne fushen e bukurise.

Mund te besh mrekulli per floket dhe lekuren nese i shtoni pak kripe disa prej produkteve te kozmetikes qe ju perdorni.

Kripa per floketPer floket me yndyreNe lekuren e kokes gjenden gjendra yndyrore teper aktive te cilat prodhojne shume vaj dhe si rezultat i kesaj floket jane me yndyre. Por ketij problemi i erdhi fundi dhe zgjidhja eshte perdorimi i kripes.
Ne shampon e zakonshme shtoni 2-3 luge gjelle kripe dhe laji floket si zakonisht. Floket do te jene pa yndyre dhe te shendetshem. Qe ne perdorimet e para do te vini re rezultatin.

Kunder zbokthitNje prej problemeve me te bezdisshme eshte zbokthi ne skalpin e kokes. Per shkak te qelizave te vdekura lekura e kokes krijon copa te vogla. Perdorimi i kripes do te stimuloj qarkullimin e gjakut ne lekuren e kokes. Per te pasur nje lekure te shendetshme qarkullimi i gjakut eshte shume i rendesishem.

Merrni 1 ose 2 luge gjelle kripe dhe i ndani floket ne seksione me nje sasi te vogel kripe. Per 10 minuta duhet t’i beni masazh lekures se kokes duke lagur gishtat me uje si fillim dhe me pas i lani floket si zakonisht.

Per rritjen e flokeveKripa gjithashtu ndikon edhe ne rritjen e flokeve. Qe te stimuloje rritjen nje suplement shtese qe mund te perdorni eshte kripa e detit. Lani floket dhe masazhojeni skalpin e lagur me kripe deti per 10-15 minuta dhe i lani floket perseri. Do te suprizoheni nga rezultati nese e beni kete trajtim dy here ne jave per dy muaj.

Be the first to comment on "Pothuajse të gjith e kemi në kuzhinen tonë/ Shtojeni këtë gjë në shampon tuaj që të ndaloni rënien e flokut"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*