Pse Nuk Duhet Të Hani Pas Orës 16:00.. Ja Arsyeja Qe Fitoi Qmimin Nobel Per Mjeksi

Një shkencëtar japonez me emrin Yoshinori Ohsumi zbuloi një princip të ushqyerit që na ndihmon të qëndrojmë të rinj dhe të shëndetshëm.Ishte aq novatore kjo ide saqë, Ohsumi mori Çmimin Nobel në Fiziologji e Mjekësi në vitin 2016.Kur ne qëndrojmë të uritur për ca kohë, qelizat riciklojnë gjithçka të vjetër dhe të padobishme dhe bëhen të reja. Ky proces quhet autophagy.Ky është një sistem që do t’ju ndihmojë të përdorni këtë proces në avantazhin tuaj. Ju do të duhet vetëm të ndryshoni vetëm një zakon dietik.Ne kemi studiuar llojet e ndryshme të intervaleve të agjërimit dhe zgjodhëm planin dietik më të thjeshtë dhe më të sigurt që do të fillojë procesin e autofagjisë dhe t’ju mbajë të rinj dhe të zhdërvjelltë.Çfarë është një interval dietik?Koha në të cilën hamë quhet intervali dietik. Dikush që zgjohet në 7:00, dhe ha mëngjes pas një ore e hap këtë dritare kohore në 8:00. E nëse vaktin e fundit e hanë darkë midis orës 20:00 – 22:00, kjo dritare është 12-14 orëshe çdo ditë.

Mëparë, njerëzit besonin se duhet të hanin më shpesh, por në sasi të vogla, sepse përndryshe, trupi do të ruante yndyrën.Sipas hulumtimit të bërë në vitin 2017, ata që hanë nga 8:00 dhe në 20:00, janë më pak të shëndetshëm në krahasim me ata që hanë nga 8:00 në 14:00. Kur dritarja kohore që përfshin të gjitha vaktet tona është më e ngushtë, rreziku i diabetit, anemisë ose obezitetit është më i ulët.Çfarë ndodh nëse kufizoni dritaren tuaj të ngrënies?Ka pasur shumë studime të përqëndruara te lidhja mes ngushtimit të një dritareje dietike dhe niveleve të kolesterolit, sheqerit në gjak, oreksit dhe peshës.Në 2017, shkencëtarët testuan idetë te njerëzit dhe ngushtuan dritaret e tyre të ngrënies në 12, 8, 6 apo 4 orë. Të gjithë njerëzit hëngrën të njëjtin ushqim si zakonisht pa zgjedhur ndonjë ushqim të veçantë. Numri i kalorive në grupet e kontrollit ishte i njëjtë.

Kufizimi i kohës ndihmon për të humbur peshë. Kjo është për shkak se trupi djeg më shumë dhjam gjatë natës dhe ndjenja e urisë zvogëlohet, dhe po kështu edhe sasia e energjisë së përdorur.Dritarja e vogël metabolike është e mirë për shëndetin në përgjithësi për arsyet e mëposhtme:Mbrojtja nga drita UV, kanceri i lëkurës dhe plakja rritet.Rreziku i kancerit të gjirit ulet.Tensioni i gjakut zvogëlohet.Rreziku i komplikacioneve të zemrës zvogëlohet.Cilësia e gjumit bëhet më e mirë.Pse është koha e të ngrënit kaq e rëndësishme?Është e rëndësishme që jo vetëm ta kufizoni dritaren e dietike, por edhe të zgjidhni kohën e duhur për të ngrënë.Gjithkush ka ritmet e tij: ora biologjike lidhet me ndryshimet e ditës dhe të natës.Në mëngjes fillon prodhimi i kortizolit dhe kemi energji dhe oreks. Në mbrëmje prodhohet melatonina që do të thotë se trupi po përgatitet për gjumë dhe ngadalësim të proceseve të brendshme – përfshirë tretjen.Nëse hani në mbrëmje, ora biologjike humbet ritmin e saj.Ju zgjoheni të lodhur në mëngjes, që do të thotë se niveli i kortizolit është i ulët.

Gjatë ditës, trupi zgjohet.Në mbrëmje, nëse niveli i kortizolit po rritet, ne jemi aktivë dhe të uritur edhe pse trupi duhet të flejë.Si rezultat, rreziku i diabetit, obezitetit dhe depresionit rritet.Si të ndërtoni orarin tuajPër të pasur orarin e duhur biologjik, duhet të:Zgjoheni midis 6:00 dhe 7:00 ose sapo zbardh drita.Hani mëngjesin 30-60 minuta pas zgjimit.Filloni punën 2-3 orë pas zgjimit.Hani më shumë për mëngjes sesa për drekë.Ngushtojeni dritaren e ngrënies nga 6 në 8 orë, pa ndryshuar numrin ekalorive.Shkencëtarët mësuan se ata që zgjedhin një mëngjes më të bollshëm dhe një drekë më të lehtë humbën peshën më shpejt se ata që e bënin anasjelltas.Dritarja 9 orëshe është një orar i përafërt që duhet ndjekur:Zgjohuni në 7:00, pastaj hani një mëngjes të mirë në 8:00, hani më pak në mesditë dhe më pas hani darkë në 16:00. Dhe nëse mundeni, hiqeni darkën fare.
Si të luftoni urinë

Sigurisht, shumë njerëz shqetësohen si ta luftojnë e urinë gjatë gjithë mbrëmjes. Shkencëtarët që studiojnë këtë fenomen e bënë këtë luftë gjithashtu. Siç rezulton, hormoni i urisë është i lidhur me ritmet tona biologjike. Niveli i hormoneve kulmon në gjak në 8:00, 13:00, dhe 19:00.Pas çdo kulminacioni, pa marrë parasysh nëse personi ka ngrënë diçka ose ka pirë vetëm çaj, 2 orë më vonë, rrjedha e hormoneve ndalet. Kjo do të thotë që ju nuk duhet ta besoni ndjesinë e urisë që ju bën të hani çdo tre orë.Shkencëtarët pohojnë se me kalimin e kohës, stomaku do të mësohet të marrë pushimet më të gjata në mes të vakteve dhe ndjenja e urisë do të jetë më e dobët. Por nëse hani më shpesh, uria do të jetë më e fortë.Mund të jetë mjaft e vështirë për të ngushtuar dritaren e dietës në fillim. Gjatë ditëve të para, do të ndiheni sikur mund të hani një elefant pas orës 19:00! Ju mund ta kapërceni këtë fazë duke ngrënë perime dhe fruta.Një javë më vonë, trupi do të mësohet me të, oreksi juaj do të jetë më i ulët, gjumi juaj do të jetë më i mirë dhe disponimi juaj në mëngjes do të jetë më i mirë.Yoshinori Ohsumi, fitues i Çmimit NOBEL 2016 për Fiziologjinë dhe MjekësinëSiç mund ta shihni, nuk ka asgjë vërtetë të vështirë për këtë plan diete. Kjo është ajo që ju duhet të bëni:Kontrollo sa orë është dritarja juaj e dietës (nëse mëngjesi juaj është në 8:00., dhe darka juaj është në 20:00, dritarja juaj është 12 orë).Ngushtojeni dritaren tuaj deri në 6 apo 8 orë dhe pikënisjen vendoseni në mëngjes (për shembull, nga 8:00 deri në 14-16:00.).Mos llogarisni kaloritë! Pas 1-2 javësh, trupi do të mësohet me këtë dhe do të ndiheni mirë në mëngjes.Dëshiron ta provosh këtë orar të ngrënies? Nëse po, na tregoni se çfarë mendoni në seksionin e komenteve më poshtë!Supershendeti.com

Be the first to comment on "Pse Nuk Duhet Të Hani Pas Orës 16:00.. Ja Arsyeja Qe Fitoi Qmimin Nobel Per Mjeksi"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*