Si Ta Qetësoni Dhim Bjen E Dhëmbit Brenda 5 Minutave

Dhim bja e dhëmbëve mund të shoqërohet me dhim bje të tme rr shme koke, inflamacion të mi shit të dhëmbëve dhe pas këtij pro bl emi mund të fshihen shumë arsye, ashtu si për fat ekzistojnë shumë metoda kuruese në kushte shtëpie.
Deri në momentin kur ju do të lini një takim tek dentist (takim që e dimë shumë mirë sesa shtyhet përpiquni të qetësoni dhim bjen me këto mënyra natyrale.

1) Gargar me ujë të kripur. ËebMD rekomandon se gjëja më e mirë që mund të bëni në këto raste është gargara me ujë të kripur. (një gjysmë lugë çaji kripë e tretur në një gotë me ujë).

2) Vaji karafilit vret bak teret dhe ka një efekt mpirës, sipas Colgate. Ju mund të aplikoni direkt vajin e karafilit në dhem bin që ju dhëmb dhe do të shihni që brenda një kohe të shkurtër do të ndiheni më të qetë.

3) Pastë e bërë në kushte shtëpie Digest Reader’s rekomandon të përzieni në mënyrë të barabartë pak xhinxher pluhur dhe spec dje gës. Shtoni dy tre pika ujë derisa pluhurat të përzihen dhe këtë masë vendoseni në vendin ku ndjeni dhim b jen.

4) Provoni një qese çaj. Best Health Mag pohon se vendosja e qeseve të përdorura të çajit në vendin ku ndjeni dhimbjen do t’i lehtësojë këto të fundit ! Rekomandohet çaji i zi sepse përmban taninë që ka veti anti-inflamatore.

5) Qepë Përtypni në copë qepë për 2-3 minuta pasi lëngu i saj ndihmon në eleminimin e mokorbeve

6) Kompresat e ftohta . ËebMD rekomandon kompresat e ftohta për lehtësimin e përkohshëm të dhimbjes dhe ënjtjes.

7)Kripë dhe piper. Top 10 Home Remedies pohon se pasta e krijuar nga masat e barabarta të kripës dhe pipert të bashkuara me pak ujë mund të qetë sojnë dhimb jen e dhëmbit.

Be the first to comment on "Si Ta Qetësoni Dhim Bjen E Dhëmbit Brenda 5 Minutave"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*