Vjen Lajmi I Madh Për ZVICRËN, Ja Çfarë Thotë Eksperti I Lartë I Qeverisë

Eric Scheidegger, drejtor i Sekretariatit Shtetëror për Çështjet Ekonomike, i tha NZZ am Sonntag se perspektiva për 2021 është e mirë, megjithë mbylljen aktuale të disa sektorëve. Në një intervistë për gazetën ai parashikon që ekonomia zvicerane do të rritet me 3% apo edhe 4% këtë vit, përcjell albinfo.ch.

“Ne presim që kontrolli i virusit të ketë sukses dhe vaksinimi të mundësojë një shërim të shpejtë dhe të fortë nga pranvera e tutje,” thotë ai. Kriza vetëm bëri që ekonomia zvicerane të tkurret me 3% vitin e kaluar, krahasuar me 6% për Gjermaninë dhe Austrinë fqinje dhe 9% për Francën dhe Italinë, thotë ai. Kjo mund të shpjegohet me faktin se bllokimi i pranverës së Zvicrës ishte më pak i rreptë sesa në Francë, për shembull. “Për më tepër, ne i rihapëm dyqanet më shpejt,” tha Scheidegger për NZZ am Sonntag.

“Në përgjithësi, kompanitë e orientuara drejt vendit u rikuperuan shumë shpejt gjatë verës. Edhe turistët vendas ndihmuan. Struktura e industrisë së Zvicrës, me pjesën e saj të madhe të kimikateve dhe farmaceutikës, gjithashtu provoi një faktor stabilizues. ” Ai thotë se vala e dytë e infeksioneve të koronavirusit në fund të vitit 2020 ka pasur shumë më pak ndikim në sjelljen e konsumatorit zviceran sesa e para. Dhe vala e frikshme e pushimeve nga puna nuk ka ndodhur deri më tani, falë pjesërisht subvencioneve të punës për një kohë të shkurtër.

“Në kontrast me pranverën, tregtia globale është shumë më e fuqishme. Kina po rritet përsëri fuqishëm, gjë që ndihmon eksportuesit”, thotë Scheidegger. Sidoqoftë, tregu evropian mbetet vendimtar për Zvicrën, thekson ai. “Shërimi atje ka nevojë për më shumë kohë.”

Be the first to comment on "Vjen Lajmi I Madh Për ZVICRËN, Ja Çfarë Thotë Eksperti I Lartë I Qeverisë"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*